KościółParkPlac zabaw

Kaplica wiejska

Kaplica w Malni[1] położona jest przy głównej trasie wiodącej z Opola w kierunku Krapkowic. Została zbudowana na początku XX w. na posesji darowanej na ten cel przez rodzinę Barton. Budową kierował Józef Friedla. Brak jakichkolwiek informacji w Kronice parafii W.N.M.P. w Otmęcie na temat budowy, czy ewentualnego poświęcenia kaplicy w Malni świadczy zapewne o tym, że została ona wzniesiona przez samych mieszkańców wioski, co zresztą było wówczas dość częstą praktyką na Śląsku. W górnej części wieży, stanowiącej integralną część kaplicy, umieszczono niewielki dzwonek którym, do czasu zakupu przykościelnych dzwonów, dzwoniono trzy razy dziennie na „Anioł Pański”. Każdy nieregularny dźwięk dzwonu zwiastował zazwyczaj śmierć któregoś z mieszkańców Malni.

 

kapliczkawnm.jpeg

 

Mimo niewielkich rozmiarów kaplica charakteryzuje się znakomitymi proporcjami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Zbudowana bardzo prostymi metodami, dostosowana do zupełnie minimalnych wymogów lokalnej techniki budowlanej początku dwudziestego wieku, do dnia dzisiejszego zachowała swoistą lekkość wyrazu. Wysunięta ku ulicy wieża-dzwonnica, powiązana jest z korpusem zasadniczym zwieńczonym sklepieniem łukowym, a całośćpokrywają stromizny dachów przykrytych dachówką. Oglądając kaplicę nie można oprzeć się wrażeniu, że mimo skromności formy i detalu – tylko zwyczajowy wieńczący fryz łukowy – kaplica nawiązuje do form architektonicznie bardziej znaczących. Być może budowniczym udało się w ten sposób przekazać własne fascynacje sztuką na grunt lokalny

 
kapliczkaw.jpeg

[1] Prezentowany opis przygotował inżynier architekt Adam Szczegielniak, projektant obiektów nagrodzonych wysokimi odznaczeniami w dziedzinie budownictwa, m.in. I nagrodą „Mister Budownictwa 2000” za najpiękniejszy i najbardziej funkcjonalny projekt budynków Wyższego Seminarium Duchownego, Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego, biblioteki, Sali gimnastycznej i kościoła seminaryjno - akademickiego w Opolu przy ul. Drzymały 1.

 

Opracowano na podstawie książki

„U źródeł własnej tożsamości” ks. profesora Zygfryda Glaesera.

Pogoda
19 lipca
piątek
Newsletter
Kalendarz
Kursy walut
1 EUR = [page,currency='EUR',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 CHF = [page,currency='CHF',type='currency_rate',factor='1'] PLN
1 USD = [page,currency='USD',type='currency_rate',factor='1'] PLN